Vorelfilm

ve spolupráci se Studiem Mirage

a Českou televizí

uvádějí

celovečerní filmovou grotesku

SKŘÍTEK

v hlavních rolích s Evou Holubovou a Bolkem Polívkou

Po jednom z divácky nejúspěšnějších českých filmů posledních let Cesta z města a netradičním dokumentu Z města cesta, přichází Tomáš Vorel s dalším celovečerním snímkem Skřítek. Režisér se tak po letech vrací k žánru grotesky, kterou jsme v jeho pojetí mohli vidět už ve filmu Pražská pětka v příběhu Výlet na Karlštejn z roku 1989.

Vesnická rodinka, kterou známe z filmu CESTA Z MĚSTA se přestěhovala za lepším do malého města. Otec (Bolek Polívka) pracuje jako řezník v masokombinátě, matka (Eva Holubová) je zaměstnaná jako pokladní v supermarketu. Jejich dceruška (Anička Marhoulová) chodí na základní školu, ale technické předměty jí nejdou a nebaví, je nejhorší ze třídy a tak má neustálé problémy se svým třídním profesorem (Tomáš Hanák). Synáček (Tomáš Vorel ml.) zase studuje střední potravinářské učiliště, neboť otec z něho chce mít také řezníka. Avšak synáček je fyzicky slabý, navíc vegetarián, anarchista a kuřák marihuany, což je zdrojem věčných konfliktů s přísnou mistrovou (Ivana Chýlková) otcem i policisty (Jan Kraus, Petr Čtvrníček, Tomáš Vorel). Otec na výchovu nestačí, zejména když je váben mladou sličnou řeznicí (Marika Procházková), ke které vzplane chtíčem nezřízeným. Ať se matka snaží sebevíc - navštěvuje kosmetické salony a psychiatry, manžel o ni zcela ztrácí zájem a nakonec se přestěhuje od rodiny k řeznici na ubytovnu. A tak matka kuje pomstu! A aby toho nebylo málo, motá se tu ještě jakýsi SKŘÍTEK, který vylezl z lesa a veškeré vážné situace obrací v absurditu a humor.

Skřítek je groteska, takže dialogy jsou nahrazeny citoslovci, ruchy jsou stylizované a co neřeknou zvuky, sdělí divoká i infantilní, ponurá i mysticky zádumčivá hudba (MIG 21). Celý příběh je pestrou kaskádou gagů, skečů a tragikomických situací. "Troufám si tvrdit, že ve filmu není chvíle, kdy by se divák nesmál, nebo neplakal," říká režisér Tomáš Vorel.

Premiéra : 17. března 2005

Režie: Tomáš Vorel

Scénář: Tomáš Vorel

Kamera: Marek Jícha

Střih: Marek Jícha, Tomáš Vorel

Hudba: MIG 21

Architekt: Petr Pištěk

Kostýmy: Blanka Tesařová

Triky : Studio Mirage

Zvuk Daniel Němec

Masky Tomáš Kuchta

 

Stopáž: 90 minut

Formát: 35 mm

Žánr: celovečerní filmová groteska

 

Hrají:

OTEC Bolek Polívka

MATKA Eva Holubová

SYNÁČEK Tomáš Vorel ml.

DCERUŠKA Anička Marhoulová

 

ŘEZNÍK Jiří Macháček

ŘEZNICE Marika Procházková

MISTROVÁ Ivana Chýlková

SPOLUPOKLADNÍ Mary Angiolillo

VRÁTNÝ Milan Šteindler

MATIKÁŘ Tomáš Hanák

TŘI POLICISTÉ Jan Kraus, Petr Čtvrtníček, Tomáš Vorel

PSYCHIATR Ondřej Trojan

STRÁŽMISTR David Vávra

MISTR Radomil Uhlíř

DETEKTIV Václav Marhoul

VIETNAMEC Do Dy

ZRZKA Daniela Valešová

BRÝLATKA Barbora Valentová

REVIZOR Otakáro Schmidt

DOKTOR Martin Zbrožek

TRAFIKANT Libor Balabán

STUDENT Martin Luhan

STUDENTKA Nicol Prokešová

ŠMÍRAČKA Věra Nerušilová